Witamy serdecznie wszystkich miłośników wędkarstwa karpiowego. Oddajemy w Wasze ręce nowe medium w sieci internetowej. Zachęcamy wszystkich użytkowników do czynnego współtworzenia Carp Soul

Lista artykułów z kategorii Vademecum karpiarza
Nietypowe zbrojenie przyponu - Andrzej Walczak

Zapewne istnieje 1000 i jeden sposobów na montowanie przynęt i ich prezentację. Chciałbym, wam pokazać ciekawy i nie typowy sposób, jakim możemy zainteresować ryby.  Pierwszym z nich jest multi-włos, nie będę opisywał sposobu wiązania całego przyponu, ale skupię się nad jego ostatnim elementem. Włos, czyli miejsce mocowania przynęty, czy zawsze musi być takie same, otóż nie. Chcąc uatrakcyjnić mój zestaw końcowy stosuję mały trik do trzonka haczyka przywiązuję trzy włosy każdy innej długości.

Jedna w górę, druga w dół - Andrzej Walczak

Zbliża się wiosna, więc może warto zastanowić się nad zmianą przyponów i spróbować łowić na coś nowego. Chciał bym zaprezentować nietypowy zestaw na przebiegłe karpie.Przypon który jest „niespotykanej urody” - jednak w Anglii jest dość popularny i nie jeden karp został przy jego użyciu przechytrzony (Rob Maylin opisał go w jednej ze swoich książek). Skuteczność tego zestawu polega na tym, że mamy dwa rodzaje przynęt - kulkę tonącą typu dumble i pop-up.

Krótka zasiadka

Pogoń za pracą i pieniądzem, czasem obowiązki rodzinne czy szkoła często uniemożliwiają nam poświęcenie naszej pasji takiej ilości czasu, jak byśmy chcieli. Niewielu z nas ma czas długie zasiadki na wielką wodą pełną okazów a spora część może przeznaczyć na to tylko czas urlopu, który to czas niejednokrotnie musi podzielić między swą pasję a rodzinę. Pozostają weekendy i to też nie wszystkie, bo chyba żadna z żon nie przyjmie ze spokojem do wiadomości, że kolejny weekend spędzi sama.

Na "krzywy ryj"...

Ileż to razy rozwścieczył nas widok „dziadków” okupujących naszą miejscówkę, bo któryś z nich przyuważył jak nęcimy lub wyciągamy ryby? Ileż to razy pękaliśmy ze śmiechu oglądając nieudolne próby „podrzucenia” pod nasz marker? Pamiętam takiego jednego, był tak zawzięty, że gdy nie mógł dorzuć „spławikówką” pod marker mój marker, oddalony o ok. 30m. od jego stanowiska, spakował się, wsiadł na „piździka”, by po niespełna godzinie wrócić z „gruntówkami”. Zadowolenie na jego twarzy powalało, ale nie tak jak mina, którą ujrzeliśmy, gdy próbował zwinąć zestawy, po kilku bezowocnych godzinach, celnie umieszczone tuż przy moim markerze. Niestety „dziadzio” miał pecha, gdyż marker stał na szczycie wypłycenia, gęsto porośniętego „zieleniną”… Jednak nie o tym jak i gdzie stawiać markery by ustrzec się podrzucania, będzie ten tekst….

Luźna żyłka

 

Połów na luźną żyłkę (slack line) staje się coraz popularniejszy u naszych kolegów z Wysp Brytyjskich. Wynika to ze skuteczności tej „metody”, zwłaszcza na małych łowiskach, podczas łowienia tuż przy brzegu na większych akwenach lub stalkingu.

 

 

 

Nowa warstwa...
Nowa warstwa...
Nowa warstwa...
Nowa warstwa...
Nowa warstwa...
Materiały PVA skuteczne wiosną – Marek Kwiecień

Wczesną wiosną staram się szukać karpi w miejscach w których woda nagrzewa się najszybciej w zatokach jezior lub na płytkich wodach małych zbiorników w których mamy największe szanse na złowienie wiosennego karpia. Zawsze stosuję metodę punktowego nęcenia za pomocą materiałów PVA.Materiały rozpuszczalne są  najlepszym sposobem na celne umieszczenie zanęty obok haczyka z przynętą, są  całkowicie rozpuszczalne

Nęcenie punktowe od A-Z

articles: wamber_rzeka_03.jpgTego sposobu używamy, kiedy wiemy, że ryba ma w tym miejscu swoją stołówkę(, czyli ma swoje żerowisko) oraz kiedy nie mamy za dużo czasu żeby nęcić systematycznie. Punktowo możemy zanęcić na kilka, sposobów. Używając materiałów PVA(, czyli woreczków, siatek itd. rozpuszczalnych w wodzie), stosując wywózkę, używając rakiety i wszelakich proc oraz ostatnio bardzo popularne wywożenie zestawu z zanętą za pomocą łódki zdalnie sterowanej.

Sondowanie Dna

articles: sonda.jpgJeżeli nie mamy możliwości sprawdzenia dna przy pomocy środków pływających stosując stukadełko, echosondy czy kamery podwodnej to nie zostaje nam nic innego jak sprawdzenie, jaka jest głębokość i co leży na dnie z brzegu. Do sondowania z brzegu będzie nam potrzebna wędka, kołowrotek, ciężarek najlepiej z wypustkami i oczywiście marker.

Stiff rig do pop-upów - Wojtek Straub

articles: sst8.jpgW tym artykule chciałbym zaprezentować przypon, wykonany ze sztywnych materiałów do kulek pop-up (pływających), przeznaczony na łowiska z dnem mulistym lub porośniętym niska roślinnością. Ewentualnie na łowiska, gdzie dno pokryte jest patykami, liściami itp.Przypon ten można wykonać zarówno z grubego mono (fluorocarbon, zero memory) jak i z plecionki w otulinie, z miękkim włosem lub D- rig'iem.

Jesień - małe łowiska - Wojciech Straub

articles: s4.jpgMamy jesień. Coraz zimniejsze dni i noce, poranne przymrozki, wszystko to podpowiada, że koniec sezonu tuż, tuż. Wielu karpiarzy juz zakończyło sezon. Bo czy warto jeszcze zasiadać nad woda, marznąc po nocach? Uważam, że warto! Późna jesień to czas intensywnego żerowania karpi, niejednokrotnie tych największych. W końcu musza zgromadzić zapasy tłuszczu na zimę,

Jak czytać wodę - Paweł Szewc

articles: 1ps.jpgLokalizacja karpi i właściwe wytypowanie łowiska jest podstawową sprawą, aby uzyskiwać regularne brania. Musimy, zatem poświęcić sporo czasu na obserwacjach naszego zbiornika i nauczyć się właściwego czytania wody, gdyż jest to klucz do osiągnięcia karpiowego sukcesu. Pierwszą i podstawową czynnością zanim zaczniemy wędkować w danym zbiorniku jest obserwacja wody. To z pewnością pozwoli nam na zlokalizowanie karpi, zarówno podczas żerowania jak i ich wędrówek.